مزیت استفاده از صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی

مزیت استفاده از صندوق فروشگاهی

صندوق فروشگاهی

عدم اطلاع از اجناسی که دیرتر به فروش می روند، بی خبری از میزان فروش کالاها و عملکرد فروش، کسری موجودی کالا و در نهایت تحویل کالاها به انبار از دیگر مشکلاتی بود که متضرر شدن این فروشگاهها را به دنبال داشت. پس از ایجاد این ساختار جدید و توسعه فناوری های نوین، پاسخگویی به بسیاری از نیازهای در حال تغییر صاحبان فروشگاه ممکن شد. صندوق فروشگاهی علاوه بر سر و سامان دادن به فعالیت های مالی فروشگاه ها، توانستند  انبارها و فروش محصولات را کنترل کنند تا دیگر با تعدد کالاهای به فروش نرسیده و یا کسری موجودی کالا روبرو نباشد.
جذب، نگهداشت و افزایش وفاداری مشتری به عنوان یکی از عوامل ایجاد مزیت رقابتی، گامی مهم در استراتژی فروشگاهی است. این صندوق فروشگاهی می توانند در رسیدن فروشگاه ها به این مزیت رقابتی نقش مهمی داشته باشند، با استفاده از صندوق فروشگاهی می توان با ذخیره نام، آدرس، شماره تلفن مشتریان و تاریخچه خرید آنها درک مناسبی از تناوب خرید و نیازهای هر مشتری بدست آورد که بازاریابی فردی و کم‌هزینه مشتری را به دنبال خواهد داشت.
همانطور که پیش تر گفته شد، مدیریت انبار یکی از مزایایی است که استفاده از صندوق فروشگاهی موجود در بازار در اختیار صاحبان فروشگاه ها قرار می دهد، این امر بوسیله شناسایی اجناسی که دیرتر به فروش می رسند امکان پذیر است، با حذف آنها از لیست خرید آتی مشتریان و کاهش سرمایه راکد در انبار، لیست خرید جدیدی بر اساس نیاز مشتریان با بیشترین سود و فروش، تهیه می شود.
گزارش تحلیل عملکرد و آگاهی از وضعیت فروش انواع کالاها در زمان های مختلف با کمک اطلاعات متنوع جمع‌آوری شده توسط نرم‌افزارهای فروش، انجام تمامی عملیات فروشگاه (فروش، انبار، حسابداری) توسط سیستمی اتوماتیک و یکپارچه ، عدم کسری موجودی کالا از طریق کنترل و ردیابی کلیه فاکتورهای فروش و … از دیگر مزایای استفاده از این صندوق ها است.
استفاده از این صندوق ها طی سال های گذشته به تدریج  در ایران رواج پیدا کرده و بسیاری از اصناف از راهکارهای صندوق فروشگاهی ارائه شده توسط برخی شرکت ها در دو حوزه نرم افزار  و سخت افزار استفاده می کنند.
تامین سخت افزار با کیفیت، نرم افزار به روز و پشتیبانی مناسب، از معضلات فعلی این صندوق ها در بازار است که دلیل آن را می توان در کم بودن تعدد شرکت هایی که توانایی ارائه همزمان تمامی خدمات را در یک راهکار جامع داشته باشند دانست.

یکی از اولین شرکت هایی که راهکاری جامع را پیشنهاد داده، ترنا سیستم است؛ این شرکت می گوید در این خصوص راهکار جدید و جامعی را در نظر گرفته که با ورود تجهیزات سخت افزاری مناسب، جمع آوری و پیشنهاد نرم افزارهای کارآمد مرتبط، پشتیبانی و استفاده از روشهای نوین پرداخت و سرویس های ارزش افزوده با ویژگی هایی چون تسهیلات ثبت و صدور فاکتور فروش به همراه ثبت کد اقتصادی طرفین، ثبت و صدور فاکتور خرید، اتصال به شبکه پرداخت الکترونیک، سرویس های وفاداری و باشگاه مشتریان و … زمینه‌ای مناسب برای گسترش استفاده از این صندوق‌فروشگاهی را فراهم آورده است.