دانشنامه

همه آنچه باید در مورد محصولات تُرناسیستم بدانید

صندوق مکانیزه فروش یا (POS (Point Of Sale چیست ؟

صندوق مکانیزه فروش یا POS (Point Of Sale) یک سیستم محاسباتی که برای ثبت ، محاسبه و کنترل عملیات بازرگانی از جمله فروش ، خرید ، دریافت ، پرداخت ، موجودی انبار و غیره در واحد های تجاری یا خدماتی استفاده می شود ، این سیستم ها به صاحبان کسب وکار کمک می کند تا ضمن ثبت عملیات تجاری خود بتوانند کنترل دقیقی بر نحوه عملکرد مالی واحد خود نیز داشته باشند و در نتیجه استفاده از آنها باعث کنترل بیشتر ، کاهش خطای انسانی و افزایش بهره وری می گردد . صندوق مکانیزه فروش متشکل از یک واحد سخت افزار مرکزی است که با بهره گیری از نرم افزارهای اختصاصی و همچنین اتصال به دستگاه های سخت افزاری جانبی همچون چاپگر ، اسکنر بارکد ، ترازو ، کشوی پول ، نمایشگرهای مشتری ، کارت خوان های مغناطیسی و… یک سیستم اتوماسیون مکانیزه فروش را تشکیل می دهد.

انواع صندوق های مکانیزه فروش:

۱- ECR : Electronic Cash Register

این دستگاه ها در اصل نسل بعدی ماشین حساب های هستند که علاوه بر محاسبات جمع و تفریق ماشین حسابها عادی ، با استفاده از حافظه داخلی و یک صفحه کلید امکان ذخیره قیمت تعداد محدودی از کالاها ، میزان فروش روزانه و ثبت میزان دریافتی صندوق و صدور فاکتور را برای کاربر فراهم می کنند ، در واقع می توان گفت اولین نسل POS ، ECR است که اگر در داروخانه ها قدیمی شهرتان گشتی بزنید حتماً موقع پرداخت پول به صندوق داروخانه با مدل های ابتدایی ECR ها مواجه خواهید شد و در زمان ثبت دریافت پول از شما و گذاشتن وجه نقد در کشوی مربوطه صدای “دینگ” به معنای هشدار باز شدن کشوی پول را خواهید شنید .
آیا می دانید علت صدای “دینگ” در POS های قدیمی چیست ؟ اساساً یکی از ویژگی های ابتدایی POS وجود صدای دینگ در هنگام باز شدن مخزن پول اش است ، زیرا در گذشته این کار به صاحب فروشگاه هشدار می دهد که درب مخزن پول باز شده وهمچنین از نظر روانی برای مشتری حُکم تاییده دریافت وجه نقد را دارد.

امروزه این نسل از صندوق ها با پیشرفت تکنولوژی ارتقاء یافته و امکانات بیشتری را در اختیار کاربران قرار می دهد.
با توجه به ساختار ضعیف سخت افزاری در این نوع از پوزها از نرم افزارهای خاصی استفاده می شود که معمولاً شرکت تولید کننده به صورت ویژه طراحی کرده لذا در این سیستم ها امکان استفاده از نرم افزارهای متنوع و نصب سیستم عامل ویندوز وجود ندارد .
به دلیل سادگی عملکرد و عدم نیاز به دانش کاربری کامپیوتر و همچنین قیمت های پایین این نسل از صندوق های مکانیزه فروش در کسب و ۲ دانشنامه کارهای کوچک همچنان طرف داران خاص به خود را دارد.

مزایا:

 1. ۱- سادگی عملکرد
 2. ۲- ارزان بودن قیمت

معایب:

 1. ۱- عدم امکان نصب نرم افزارهای مالی و فروشگاهی
 2. ۲- عدم امکان استفاده از نمایشگرهای لمسی
 3. ۳- کاربری محدود
 4. ۴- استفاده به صورت تک کاربره

۲- Classic POS:

با ورود کامپیوتر به همه جنبه های زندگی افراد نسل جدیدی از پوزها به وجود آمد که ما آنها را کلاسیک پوز می نمامیم ، کلاسیک پوز ها در اصل کامپیوتر های تغییر شکل یافته ای هستند که در طراحی آنها سعی شده قطعات سخت افزاری به صورت یک سیستم یک پارچه و جمع و جور در کنار یکدیگر قرار گیرند ، این نوع از پوزها با بهر گیری از سخت افزارهای کامپیوتری امکان نصب سیستم عامل ویندوز و متعابقاً رنج وسیعی از نرم افزارهای مالی ، فروشگاهی را فراهم می کند ، اتصال به دستگاه های جانبی همچون چاپگر صدور فیش ، صفحه کلید قابل برنامه ریزی ، نمایشگر مشتری ، بارکد خوان از دیگر ویژگی های این دستگاه ها به شمار می آیند ، کلاسیک پوزها معمولاً مشتکل هستند از یک صفحات نمایش ۱۰” تا ۱۵” معمولی ، کی برد قابل برنامه ریزی ، محفظه خوابیده قطعات ، کشوی پول ،چاپگر صدور فیش و نمایشگر مشتری .

به دلیل استفاده از قطعات سخت افزاری داخلی کامپیوتر های شخصی در کلاسیک پوزها ، مشکلات احتمالی کامپیوترهای شخصی در این نوع از دستگاه ها به مراتب بیشتر دیده می شود ، زیرا محیط های تجاری و خدماتی دارای عوامل مخربی همچون گرد و خاک ، احتمال ضربه ، دمای متغییر ، نوسانات برق هستند و از سوی دیگر استفاده های طولانی مدت و بی وقفه در این محیط ها فشار دو چندانی به این سیستم ها وارد می کند. از این نوع از صندوق های معمولاً در سوپرمارکت ها و فروشگاه های خرده فروشی کوچک استفاده می شود .

مزایا :

 1. ۱- امکان نصب سیستم عامل و نرم افزارهای مالی نسبت به ECR
 2. ۲- اقتصادی بودن قیمت

معایب :

 1. ۱- عدم اطمینان به کارکرد طولانی مدت
 2. ۲- عدم مقاومت در مقابل عوامل مخرب محیطی همچون گرد و خاک ، پاشش آب و ضربه
 3. ۳- عدم امکان استفاده از نمایشگر های لمسی
 4. ۴- هزینه های نگهداری بالا
 5. ۵- مصرف برق زیاد
 6. ۶- عمر مفید کوتاه
 7. ۷- طراحی های قدیمی و جا گیر

۳- صندوق مکانیزه فروش لمسی Touch POS :

جدیدترین نسل صندوق های مکانیزه فروشگاهی تاچ پوزها هستند ، این سیستم ها با بهره گیری از جدیدترین تکنولوژی های روز دنیا تولید می شوند و عمدتاً از قطعات سخت افزاری صنعتی در تولید آنها استفاده می گردد ، طراحی این نسل از صندوق مکانیزه فروش با توجه به محیط استفاده از آنها صورت گرفته ، در واقع در این سیستم ها علاوه بر استفاده از قطعات سخت افزاری صنعتی ، دارای بدنه هایی ویژه و سفارشی شده برای محیط های تجاری و خدماتی هستند تا بتوان از آنها به صورت ۲۴ ساعته در ۷ روز هفته بدون هیچ گونه توقف استفاده نمود ، بهره گیری از صفحات نمایش لمسی ، طراحی یکپارچه ،جمع وجور و سفارشی شده و امکان اتصال به دستگاه های جانبی متنوع از دیگر ویژگی های این سیستم ها است.

این سیستم ها با قابلیت نصب انواع سیستم عامل های ویندوز امکان نصب نرم افزارهای متنوع مالی ، فروشگاهی ،حسابداری را به کاربر می دهد وهمچنین با دارا بودن درگاه های متعدد امکان اتصال به دستگاه های جانبی متنوعی همچون چاپگر صدور فیش ، صفحه کلید استاندارد یا قابل برنامه ریزی ، بارکدخوان ، لیبل پرینتر ، کشوی پول ، نمایشگر مشتری ، نمایشگر دوم و غیره را فراهم می کند. همانطور که می دانید در صنعت سخت افزارهای IT هر روز مدل های جدیدی رونمایی می شود و مدل های قدیمی با توقف تولید مواجه می شوند ، یکی از استانداردهای استفاده از صندوق های مکانیزه فروش در دنیا ، بهرگیری از سیستم های مشابه برای ایستگاه های کاری متنوع است ، زیرا این موضوع کمک می کند که شما به سادگی سیستم ها را جایگزین همدیگر کنید و توقفی در فروش ایجاد نشود همچنین هزینه های تعمیرات و نگهداری را به شدت کاهش می دهد و امکان ارائه خدمات پس از فروش تا ۵ سال را برای این دستگاه ها فراهم می کند.

تاچ پوز ها با بهره گیری از صفحات لمسی صنعتی احتیاج به صفحه کلید و ماوس ندارند، در نتیجه فضای بسیار کمتری را نسبت به رایانه های معمولی اشغال می نمایند و همچنین برق کمی مصرف می کنند. یکی از مهمترین ویژگی های صندوقهای مکانیزه فروشگاهی امکان اتصال آنها به شبکه و دستگاههای گوناگون از قبیل بارکد خوان، چاپگر صدور فیش و لیبل، ماوس، صفحه کلید و … می باشد.
از امکانات قابل افزایش به این صندوقها می توان به کارت خوان مغناطیسی و هوشمند، نمایشگر مشتری دو خط، سنسورهای تشخیص اثر انگشت، قرائتگر RFID، نمایشگر دوم و شبکه بی سیم می باشد.
به جرات می توان گفت امروزه تاچ پوزها در صنعت خرده فروشی دنیا ، جزء لاینفک تجهیزات واحدهای تجاری و خدماتی هستند و جزء استانداردهای واحدهای تجاری و خدماتی محسوب می گردند.

کاربرد Touch POS :

این سیستم های کاربردهای متنوعی در صنایع خرده فروشی از جمله فروشگاه های زنجیره ای ، رستوران ها ، سوپرمارکت ها ، دپارتمان استورها ،فروشگاه های پوشاک ، فروشگاه های کالای توزینی (سوپر پروتین ، قنادی ، سوپر میوه و …. ) ، فروشگاه های آرایشی و بهداشتی ، داروخانه ها ، هتل ها ، مراکز تفریحی و گردشی ، سینماها ، پارکینگ های عمومی و غیره دارند .
به طور کلی استفاده از پوز، باعث افزایش سرعت، کیفیت و سهولت در خدمات رسانی به مشتری و کاهش هزینه های شما در کوتاه مدت و بلند مدت خواهد شد.

مزایا :

 1. ۱- طراحی سفارشی شده و یکپارچه برای محیط های تجاری خدماتی
 2. ۲- تولید شده با استفاده از قطعات سخت افزاری صنعتی
 3. ۳- بهره گیری از صفحات نمایش لمسی برای کارکرد آسان و سریع
 4. ۴- مقاوم در برابر خطرات محیطی همچون گرد و خاک ، پاشش آب ، ضربه
 5. ۵- عملکرد مطمئن و طولانی مدت
 6. ۶- ۲ برابر طول عمر بیشتر نسبت به کامپیوتر های شخصی ، نوت بوک و All in One
 7. ۷- امکان اتصال به رنج وسیعی از دستگاه های جانبی
 8. ۸- مصرف برق پایین
 9. ۹- هزینه های نگهداری پایین

معایب :

 1. ۱- قیمت بالاتر نسبت به ECR ، Classic POS و کامپیوتر های شخصی

بارکد چیست؟

بارکد، که در فارسی به آن خط نماد، رمزمیله، کد میله‌ای و رمزینه نیز می‌گویند،[۱] نوعی نمایش تصویری اطلاعات بر روی سطوح است که اطلاعات آن را می‌توان توسط ماشین بازخوانی کرد. بارکدهای اولیه اطلاعات را در قالب عرض و فاصله خطوط موازی چاپ شده ذخیره می‌کردند و به صورت یک دسته از خطوط مستقیم موازی دیده می‌شدند، این رمزینه ها برای اولین بار در حدود سال ۱۳۶۵ در یکی از فروشگاه های زنجیره ای آمریکا جهت چک کردن موجودی انبار به کار گرفته شد. اما امروزه بارکدها ممکن است —بسته به نوع— به شکل دو بُعدی،[۲][۳] یک دسته نقطه، یک دسته دایره هم مرکز و یا به صورت مخفی شده در تصاویر نیز ظاهر شوند. بارکدها توسط یک پویشگر نوری که دستگاه بارکدخوان نامیده می‌شود بازخوانی می‌شوند و اگر در تصاویر مخفی شده باشند توسط نرم‌افزار خاصی از آن بیرون کشیده می‌شوند. بارکدها به صورت گسترده‌ای در پیاده‌سازی سیستم‌های جمع‌آوری خودکار اطلاعات شناسه‌ها که سرعت و دقت ورود اطلاعات را بالا می‌برند کاربرد دارند.

در حالی که پیش از این قواعد رمزگذاری بارکدها فقط اجازه نمایش اعداد را می‌داد به کمک نشانه‌گذاری‌های جدید می‌توان از مجموعه حروف بزرگ الفبای انگلیسی تا مجموعه کامل نویسه‌های ASCII و حتی بیشتر از آن را در یک بارکد گنجاند. نیاز به گنجاندن داده‌های بیشتر با توجه به محدودیت اندازه بارکدهای اولیه به ظهور رمزهای ماتریسی (نوعی بارکد دوبعدی) انجامید که برخلاف بارکدهای اولیه به جای آن که از دسته‌ای از میله‌های متساوی تشکیل شده باشد جدولی متشکل از سلولهای مربع شکل است. بارکد پشته‌ای سازشی بین بارکد دوبعدی و بارکد میله‌ای است که نشانه‌گذاریهای قدیم بارکدهای میله‌ای را گرفته و در قالبی که اجازه وجود چند ردیف از بارکدهای میله‌ای را می‌دهد می‌گنجاند.

تاریخچه بارکد و بارکدخوان:

ایده بارکد* به وسیله نرمن جوزف وودلند و برنارسیلور به وجود آمد. در سال ۱۹۴۸ آنها از دانشگاه Drexel فارغ التحصیل شدند. آنها بعد از شنیدن اینکه رییس یک شرکت فروش مواد غذایی می‌خواست روال پرداخت قیمت کالا را خودکار کند این ایده را خلق کردند.

یکی از اولین طرح‌های آنها این بود که از رمز مورس که چاپ شده و به صورت عمودی دراز شده است استفاده کنند که به صورت نوارهای باریک و پهن نشان داده می‌شود. بعدا آنها به استفاده از بارکد از نوع دایره‌های هم مرکز (bulls-eye) معطوف شدند. آن دو در ۲۰ اکتبر ۱۹۴۹ اختراعشان را با عنوان «Classifying Apparatus & Method» در اختراعات آمریکا به ثبت رساندند. اختراع در ۷ اکتبر ۱۹۵۲ منتشر شد. اولین بارکد خوان در سال۱۹۵۲ ساخته شد و شامل یک لامپ ۵۰۰ واتی و یک لوله خلأ تشدیدکننده نور بود که توسط شرکت RCA برای موسیقی فیلم ساخته شده بود (به صورت نور روی فیلم نوشته می‌شد) دستگاه خیلی قابل استفاده نبود (دستگاه به سادگی یک نوسان نما بود، و لامپ ۵۰۰ وات تقریبا کاغذ اولین نمونه بارکد را سوزاند) و برای مصرف تولید نشد. در ۱۹۶۲ آنها اختراع را به شرکت Philco فروختند که آن شرکت نیز بعدا آن را به شرکت RCA فروخت. پیشرفت لیزر باعث شد که بارکدخوان‌ها خیلی ارزان‌تر ساخته شوند و پیشرفت مدارات مجتمع (IC) رمزگشایی بارکد خوانده شده را ممکن ساخت. متاسفانه سیلور در ۱۹۶۳ در سن ۳۸ سالگی درگذشت؛ قبل از اینکه چیزی از اختراع حاصل شود. در ۱۹۷۲ یک فروشگاه در شهر Cincinnati با استفاده از یک بارکدخوان از نوع دایره‌های هم مرکز (bull-eye) با کمک شرکت RCA آزمایشی را انجام داد. اما بارکدهای دایره‌های هم مرکز به آسانی هنگام چاپ کثیف می‌شدند و خیلی موفق نبودند. در این مدت وودلند در IBM بارکد خطی را به وجود می‌آورد که در ۳ آوریل ۱۹۷۳ به عنوان کد محصول جهانی (Universal Product Code) انتخاب شد. در ۲۶ ژوئن ۱۹۷۴، در سوپرمارکت Marsh در ایالت Ohio شهر Troy اولین محصول فروشگاه (یک بسته آدامس) به وسیله یک دستگاه بارکدخوان فروخته شد. (این بسته آدامس حالا در موزه Smithsonian تاریخ آمریکا موجود است)

درسال ۱۹۹۲ مدال ملی تکنولوژی توسط رییس‌جمهور به وودلند اهدا شد.

بارکدهای دو بعدی :

QR CODE یا بارکد دو بعدی چیست ؟

QR Code یک رمزینه ماتریسی (یا بارکد دودورا [دوبُعدی]) است. می‌توان آن را با پوینده‌های QR، تلفن همراه دوربیندار و تلفن هوشمند خواند. این بارکُد دربردارندهٔ چیدمانی از چهارگوش‌های سیاه بر روی زمینهٔ سپید است. دادهٔ نهفته می‌تواند نوشته، نشانی وب، شماره تلفن، یا دادهٔ دیگری باشد.

ایده ساخت و اجرای این رمز، در شرکت تویوتای ژاپن و در سال ۱۹۹۴ میلادی بدست آمد. استفاده از این کد در ژاپن بسیار فراگیر است و بیشترین کاربرد را میان بارکدهای دوبُعدی دارد. “QR” کوتاه “Quick Response” (پاسخ سریع) می‌باشد، زیرا سازندهٔ آن می‌خواست کُد به گونه‌ای باشد که درونمایه با شتاب زیاد رمزگشایی شود.

.

کدهای بین‌المللی محصول یا UPC از اولین کاربردهای بارکد در شناسایی محصولات می‌باشد که برای اولین بار در خرده فروشی‌ها و فروشگاه‌های زنجیره‌ای داخلی آمریکا در اوایل دهه هشتاد مورد استفاده قرار گرفت. این بینش از آن رو شکل گرفت که هزینهٔ ارزیابی دوباره محصولات به نیروی کار بسیار زیاد و همچنین زمان بسیار طولانی نیاز داشت که با به وجود آمدن بارکد زمان کنترل ورودی و خروجی به سرعت تحول یافت و پیشرفت قابل ملاحظه‌ای یافت. برای همین شش شرکت بزرگ کمیته‌ای را تشکیل دادند تا برای رفع این مشکل تمهیدی بیندیشد. پس از چند ماه بی حاصل بلخره کمپانی آی بی ام موفق شد بارکدهای نوع UPC را ارئه دهد که شامل پنج نوع می‌شد که بجز برآوردن نیازهای آن روز آن سازمانها می‌توانست به عنوان معیاری بین‌المللی برای شناسایی کالاها مورد استفاده قرار بگیرد. این پنج بارکد UPC شامل بارکدهای نوع A B C D و E می‌شد.

جی‌اس۱ (GS1): یک انجمن بین‌المللی غیرانتفاعی برای توسعه و وضع استانداردهای بین‌المللی است.

شمارهٔ کد جی‌اس۱ کشورها که در بارکدها نیز بکار می‌رود، به منظور وضع استانداردهای هماهنگ کننده برای شناسایی محصولات کشورهای مختلف از روی بارکدهای درج شده بر روی محصولات شرکت‌های مختلف است. این کار به شفافیت و کارایی عرضه و تقاضای جهانی و همچنین زنجیره ارزش منتقل شونده در سطح جهان کاربرد دارد. این کدهای سه رقمی در اول بارکدهای ۱۳ شماره‌ای درج شده بر روی محصولات آورده می‌شوند. مقر اصلی این سازمان در بروکسل بلژیک و لارنس ویل نیوجرسی آمریکا است که هم اکنون نزدیک به یکصد عضو دارد.

تصاویر انواع بارکد:

 

بارکدخوان چیست ؟

اسکنر بارکد یا بارکد خوان یک ابزار سخت افزاری است که متشکل است از یک منبع نوری ، موتور پردازشگر (ENGINE) ، برد واسط که با استفاده از یک نرم افزار داخلی وظیفه قرائت(اسکن) و پردازش تصاویر بارکدها و تبدیل آنها به اطلاعات عددی یا حروفی قابل درک برای کامپیوتر را بر عهده دارد ، می توان در اصل گفت از منظر انتقال اطلاعات عملکرد بارکد خوان ها شباهت زیادی به عملکرد صفحه کلید دارد، بارکدخوان های دارای انواع مختلفی هستند و هر کدام از روش خاصی برای قرائت بارکدها استفاده می کنند .

 انواع بارکد خوان:

بارکد خوان ها از نظر ویژگی به مدل های مختلفی تقسیم می شوند :

از نظر نوع موتور پردازشگر  : ۱- بارکدخوان یک بُعدی ۲- بارکد خوان دوبُعدی

از نظر نوع ارتباط : ۱- بارکدخوان با سیم  ۲- بارکد خوان بی سیم

از نظر نوع پرتوه : ۱- بارکد خوان تک پرتوه ۲- بارکد خوان چند پرتوه

از نظر نوع قرارگیری : ۱- بارکدخوان ثابت ۲- بارکدخوان تفنگی

۳- بارکد خوان روی میزی ۴- بارکد خوان داخل میز

چاپگر برچسب یا لیبل پرینتر ( Label Printer):

چاپگر خاصی است که عملیات چاپ بر روی لیبل برچسب دار را انجام می‌دهد. این نوع از چاپگرها با بهره گیری از سنسورهای مخصوص امکان تشخیص ابعاد لیبل و فاصله هر لیبل از دیگری را دارند و برخلاف پرینترهای لیزری که یک کاغذها را به صورت ناپیوسته و جدا از هم (sheet) چاپ می گیرند ، این چاپگرها عمدتاً لیبل های پیوسته که به صورت رول درآمده است را چاپ می گیرند ، در برخی از مدل ها لیبل پرینتر ها می توانند به صورت مستقل و بدون نیاز به کامپیوتر و از طریق کارت حافظه یا فلش مموری عملیات چاپ را انجام دهند .لیبل پرینترها با پرینترهای معمولی متفاوت هستند زیرا نیازمند مکانیزم‌های مخصوص تغذیه کاغذ هستند تا رول برچسب بارکد یا صفحات برش خورده را به کار گیرند.

شیوه رایج برای اتصال لیبل پرینترها شامل سریال RS-232، یو اس بی USB ، موازیLPT1 ، شبکه Ethernet و انواع مختلف روش‌های بی سیم Wifi می‌باشند. لیبل پرینترها کاربردهای وسیعی دارند که می توان از جمله آنها به چاپ برچسب های قیمت ، کدگذاری اقلام ، چاپ لیبل های مشخصات مرسولات پستی ، چاپ شناسنامه کالا ، چاپ برچسب های رهگیری و صدها کاربرد دیگر را نام برُد.

طیف گسترده‌ای از برچسب های بارکد ، نظیر کاغذی ، pvc ، متال و … در لیبل پرینتر به کار می‌رود. مکانیزم‌های چاپ لیبل پرینتر ها در دو نوع مکانیزم‌های حرارتی مستقیم و انتقال حرارت به ریبون میباشد ، اما مکانیزم‌های چاپ انتقال حرارت به ریبون معمولا متداول تر هستند.

 • پرینتر حرارتی مستقیمDirect Thermal : از کاغذهای حساس به حرارت استفاده می‌کند (مانند کاغذهای حرارتی فکسThermal paper). لیبل‌های حرارتی مستقیم به مرور زمان (معمولا ۶ تا ۱۲ ماه) کمرنگ می‌شوند؛ اگر در معرض گرما، نور مستقیم خورشید و یا بخارات شیمیایی قرار گیرند عمر آنها کوتاه می‌شود. از این رو لیبل‌های حرارتی مستقیم اصولا برای کاربردهای کوتاه مدت، مانند برچسب‌های حمل و نقل استفاده می‌شود.
 • پرینتر انتقال حرارتی Thermal Transfer : برای انجام یک چاپ دائمی از ریبون استفاده می‌کند تا جوهر را از طریق حرارت به بر روی برچسب انتقال دهد. برخی از پرینترهای انتقال حرارتی تواماً قادر به چاپ حرارتی مستقیم نیز هستند.

در لیبل پرینترها برای تشخیص ابعاد لیبل ، فاصله لیبل ها از یکدیگر ، از سنسورهایی همچون gap sensor ، black mark استفاده می شود ، این سنسورها کمک می کند لیبل پرینتر به صورت خودکار ابعاد و فواصل را تشخیص دهد و رول لیبل لیبل را برای چاپ تنظیم کند .

شما می توانید لیبل را با چاپگرهای لیزری نیز چاپ کنید ، اما یادتان نرود چاپ لیبل با استفاده از لیبل پرینترها به مراتب مقرون به صرفه تر و با کیفیت تر خواهد بود.

انواع لیبل پرینتر:

 • لیبل پرینترهای رومیزی، متداول ترین نوع لیبل پرینترها است که برای تیراژ چاپ کم تا متوسط طراحی گردیده اند ، عرض چاپ این لیبل پرینترها ۱۱ سانتی متر است و براساس مدل مخازن ریبون آنها ، ریبون های ۷۰ تا ۳۰۰ متر را در خود جای می دهند ، اگر میزان چاپ شما در روز زیر ۱۰۰۰ عدد لیبل است ، این نوع از لیبل پرینترها گزینه بسیار خوبی است.
 • لیبل پرینترهای صنعتی برای چاپ تیراژهای بالای لیبل در روز وعمدتاً در صنایع و فروشگاه های زنجیره ای استفاده می شوند ، معمولاً بدنه این دستگاه های فلزی است و دارای مخازن بزرگ رول کاغذ ، با امکان استفاده ازرول های بزرگ ریبون( تا ۴۵۰ متر) هستند ، هدهای این دستگاه ها به مراتب قوی تر از مدل های رومیزی است و همچنین با افزوده شدن لوازم جانبی همچون برشگرخودکار لیبل ، جدا کننده لیبل از پوسته زیر(Peeler) و امکان اتصال به شبکه امکانات فراوانی را در اختیار کاربران خود قرار می دهد.
 • لیبل پرینتر RFID لیبل پرینترهای مخصوصی هستند که همزمان عمل چاپ و رمزدار کردن (encode) برچسب های آر اف آی دی را انجام می‌دهند. تگ‌های آر اف آی دی نیازمند اطلاعات چاپ شده برای سازگاری با سیستم‌های بارکد هستند.
 • لیبل پرینترهای سیار در اصل یک پرینتر کمری و قابل حمل است که با استفاده از باطری داخلی قابل شارژ کار می کند و قابلیت چاپ بر روی لیبل های حرارتی از عرض ۵ سانت تا نهایتاً عرض ۱۱ سانت بر حسب مدل را دارا می باشند و از طریق بسترهای ارتباطی بلوتوث یا wifi به یک فرمان دهنده اعم از هندهلد ، کامپیوتر یا تبلت اتصال پیدا می کنند ، کاربرد این دستگاه ها جهت صدور سیار برچسب های ، قیمت ، برچسب کد ، برچسب های اموال ، برچسب های کنترل کیفی و … در کارخانجات ، فروشگاه های زنجیره ای و.. کاربرد دارد

ریبون :

برای اینکه بتوانیم بر روی انواع لیبل یا برچسب بارکد چاپ کنیم باید از جوهری مخصوص استفاده کرد برای این کار از ریبون چاپگر لیبل استفاده می نماییم. همچنین برای هر نوع لیبل، ریبون مخصوص وجود دارد تا بهترین کیفیت چاپ و ماندگاری بدست آید .

انواع ریبون :

 • ریبون های وکس Wax Ribbon : مناسب جهت چاپ بر روی برچسبهای کاغذی است با ماندگاری نسبی که حساس به سایش و رطوبت
 • ریبون های وکس رزین Wax Resin Ribbon : مناسب جهت چاپ بر روی برچسبهای کاغذی و متالایز است با ماندگاری نسبتا بالا و مقاوم دربرابر سایش و رطوبت
 • ریبون های رزین Resin Ribbon : مناسب جهت چاپ بر روی برچسبهای متال و برچسبهای اموال است . با ماندگاری بالا و مقاوم در برابر سایش و آب و الکل
 • ریبون Super Resin : این نوع ریبون برای مصارف خاص بکار می رود. بیشتر برای چاپ بر روی لیبل اموال و پی وی سی به کار گرفته می شود و در مقابل شوینده های قوی مقاومت بیشتری دارند.

لیبل یا برچسب بارکد :

امروزه در دنیای بسته‌بندی زندگی می‌کنیم. تمام اشیا و وسایل اطراف ما، به نوعی با بسته محصور شده‌اند. کلیه لوازم و مواد غذایی مورد نیاز را لمس می‌کنیم، حمل می‌کنیم و مصرف می‌کنیم. با توجه به حجم بالای بسته ها، نیاز است در انبارهای بزرگ و کوچک تا به راحتی ورود و خروج بسته ها را کنترل کرد و کالا را سریعتر از انبار خارج و با نام و برند تجاری فروشنده و کد کالا به مشتری عرضه گردد و این خود مستلزم استفاده از سیستم بارکد و چاپ برچسب ( لیبل ) میباشد . با استفاده از برچسب میتوان برای هر نوع کالا یک بارکد جداگانه تعریف کرد و از اشتباه در ارسال کالا جلوگیری کرد و میتوان به راحتی از میزان موجودی کالا با خبر شد. برچسب ها در انواع و سایزهای مختلف با کاربردهای مختلف وجود دارند .

و انواع لیبل :

 • برچسب کاغذی (Paper Label) : لیبلهای کاغذی در انواع گلاسه، نیمه گلاسه، مات عرضه می گردند و از نظر رنگ هم در الوان (سفید ، آبی، بنفش، قرمز و….)موجود می باشد . این برچسبها از نظر مارک هم متنوع هستند (فنلاند، جک و فاسون آلمان، رول کاور ایتالیا و….) و از نظر خاصیت چسبندگی به صورت پرچسب و معمولی میباشند.

عمده کاربرد در صنعت پوشاک و نساجی میباشد و در صنایع خشکبار ، غذایی ، دارویی و …. بر روی بسته بندی کالا کاربرد دارد .

 • برچسبPVC : برچسب های پی وی سی یا پلاستیکی در انواع مات و براق در سایزهای محتلف وجود دارد . و دارای مقاومت کشیدگی و درجه دما تا ۸۰ درجه سانتیگراد میباشند. اینگونه لیبل ها در مقابل عوامل محیطی از قبیل باد و باران و گرمای آفتاب مقاوم هستند .

کاربرد آنها در صنایع خودرویی ، لوازم خانگی ، شیمیایی ، دارویی و ….می باشد .

 • برچسب متال: Metal این نوع برچسب از آلیاژ فلز می باشد و مقاوت زیادی از نظر کشیدگی ، حرارت و شوینده های قوی را دارد. در عین حال در دمای بین منهای ۴۰ درجه سانتیگراد و مثبت ۲۲۰ درجه سانتیگراد تمام خواص خود از جمله چسبندگی را حفظ می کند . برچسب متال ضد خش بوده ودارای رنگ نقره ای میباشند و در صورتیکه برای چاپ از ریبون رزین استفاده شود کیفیت چاپ روی آن عالی خواهد شد .
 • بیشترین مصرف این لیبلها در صنایع خودروسازی ، لوازم خانگی ، الکترو موتور و … می باشد .
 • برچسب سکوریتیSecurity : این نوع لرچسب در بخشهای امنیتی و گارانتی محصولات مورد استفاده می شوند و معروف به برچسب گچی بوده و بعد از چسباندن به محصول به هیچ وجه قابل جداشدن نیست و در صورت سعی به کندن این نوع لیبل خرد می شوند که بیشتر برای گارانتی محصولات الکترونیکی استفاده میشوند .
 • برچسب اموال Asset Label : اینگونه برچسبها برای اموال سازمان و شرکتهای بزرگ مورد استفاده قرار می گیرند و همچنین قسمت امنیتی برچسبهای سکوریتی را دارا میباشد ولی از نظر نوع جنس بسیار ضخیمتر از دیگر لیبلها می باشد.
 • برچسب حرارتی Thermal Label : این نوع برچسب از جنس کاغذ حرارتی می باشد و نیازی به ریبون برای چاپ ندارند و بیشتر در بخش پوشاک ، شرکت پست و … بکار می روند .
 • برچسب شفاف Transparent Label: اینگونه برچسبها بیشتر در بخش صنایع داروی و صنایع خودرویی مورد استفاده قرار می گیرند و اصولاً روی شیشه خودرو استفاده میشوند. البته در شرکتهای ساخت شیشه و یا روی کارت ضمانت محصولات الکترونیکی هم استفاده دارد. این برچسب ها بی رنگ بوده و از هر دو طرف، نوشته های روی آن مشخص می باشد.
 • برچسب ابطال شونده Void Label : این نوع برچسبها نیز در بحث گارانتی استفادهدارند از نظر کشیدگی مقاومت بالا و حرارتی تا ۸۰ درجه سانتیگراد را تحمل میکنند و در دو نوع شطرنجی و نقره ای میباشد.در نوع شطرنجی این نوع VOID هنگامی که به محصول چسبانده میشود، زمان جدا شدن، لیبل به صورت شطرنجی جدا شده و قسمتی از لیبل روی محصول باقی می ماند . در مودل نقره ایی این نوع برچسبها ،زمان جدا شدن کلمه VOID بصورت انگلیسی روی محصول باقی میماند و لیبل غیر قابل استفاده مجدد میگردد.
 • برچسب تایوک Label Tyvek: اینگونه برچسبها بیشتر در صنایع خودرو سازی ، پوشاک ، نساجی و … مورد استفاده قرارا می گیرد و از الیاف پارچه به صورت فشرده ساخته شده است.
 • رول پارچه ای : این گونه رولها در بخش پوشاک مصرف میشوند و بدون چسب میباشند.

چاپگر صدور فیش چیست و چگونه عمل می کند ؟

چاپگرها دارای انواع متفاوتی می‌باشند. چاپگرهای جوهر افشان، لیزری تک رنگ و رنگی، سه گروه عمده از چاپگرهای موجود می‌باشند. که بمنظور اهداف و کاربردهای خاصی طراحی شده اند . مکانیزم جدیدی از چاپگرها تحت عنوان چاپگر صدور فیش معرفی شده اند. که کاربرد این چاپگر در جاهایی مانند رستوران ها، دستگاه های خود پرداز بانک ها (ATM) ، داروخانه ها ، تاکسی سرویس ها وپیک های موتوری، دستگاه های نوبت دهی، سینماها، فروشگاه و… جهت صدور رسید یا قبض مورد استفاده گسترده قرار گیرد.

انواع چاپگر ها صدور فیش :

 • چاپگرهای دات ماتریس : هد چاپگر متشکل از سوزن می‌باشد بین کاغذ و سوزن نوار آغشته به رنگ وجود دارد که بر اثر برخورد سوزن به آن و اصابت نوار رنگی به کاغذ نقطه‌ای بر روی کاغذ ایجاد می‌گردد و متون و تصاویر از کنارهم چیده شدن این نقاط بوجود می‌آیند. در انتهای هر سوزن، فنری برای بازگرداند وجود دارد. این نوع چاپ دارای ماندگاری بالایی می باشد ولی از سرعت چاپ بسیار کمی برخوردار است .
 • چاپگرهای حرارتی Thermal Printer: در این نوع چاپ نیاز به جوهر نیست در واقع هد دستگاه توسط ایجاد حرارت بر روی کاغذ می نویسد . البته نیاز به کاغذی داریم که در مقابل حرارت حساس بوده و واکنش نشان دهد. پرینترهای حرارتی در دو نوع تک رنگ و ۲رنگ در بازار موجود است که کارایی نوع ۲ رنگ آن به علت عدم وجود کاغذ دو رنگ در بازار ایران مانند پرینتر های تک رنگ است. از مزایای پرنتر های حرارتی سرعت بالا در چاپ ، عمر طولانی ، هزینه بسیار پایین چاپ ، چاپ بی صدا ، اندازه کوچک دستگاه ، عدم نیاز به سرویس مداوم و شارژ می باشد. همچنین شیوه رایج برای اتصال چاپگر های حرارتی به سیستم شامل سریال RS-232، یو اس بی USB ، موازیLPT1 ، شبکه Ethernet و انواع مختلف روش‌های بی سیم Wifi می‌باشد.
 • چاپگرهای موبایل Mobile Printer : نوعی چاپگر حرارتی قابل حمل می باشد که با حجم کم و بدون نیاز به برق از طریق بلوتوث و شبکه بی سیم با انواع دستگاههای کامپیوتر ، موبایل ، تبلت ، آی پد ، پایانه جمع آوری اطلاعات ارتباط برقرار کرده و صدور فیش می نماید . چاپگر موبایل در رستوران ها ، انبار ها ، پلیس ، شرکتهای پخش و … مورد استفاده قرار می گیرد .

کشوی پول چیست؟

محفظه ایی است فلزی به شکل مکعب جهت نگهداری اسکناس و سکه که در زیر صندوق مکانیزه فروش قرار می گیرد . درب کشوی پول پس از ارسال دستور چاپ به چاپگر صدور فیش بطور اتوماتیک باز می گردد . در دو نوع استاندارد و فلیپ تاپ در بازار موجود می باشد .

انواع کشوی پول :

کشوی پول استاندارد : این نوع کشوی پول دارای سایز استاندارد ۴۰*۴۰ سانتی متر عرضه می گردد . موارد استفاده از آن در خرده فروشی ها و رستوران ها و … می باشد .

کشوی پول فیلیپ تاپ : این نوع کشوی پول در قسمت کانتر صندوق دار در فروشگاههای بزرگ و زنجیره ای قرار می گیرد و به شکل مکعب مستطیل عرضه میگردد .

هندهلد صنعتی( Industrial PDA) چیست ؟

اصطلاح پی دی ای ، بار اول توسط جان اسکالی در سی ای اس(نمایشگاه آی تی و تکنولوژی لاس وگاس نوادا) ۱۹۹۲ مطرح کرد . دستگاهی است قابل استفاده در دست که ایده تولیدی شان از «ارگانایزر های شخصی» گرفته شد، ولی در طول سال ها، امکانات به مراتب وسیع تر از قبلی ها یافتند. حداقل چیزهایی که یک دستگاه PDA اولیه لازم داشت تا نام آن پی دی ای شود شامل: دفتر قرار ها، دفتر شماره تماس ها، لیست کار های مهم، ساعت ، نرم افزار ماشین حساب است. امروزه پی دی ای ها با سیستم عاملهای Windows Mobile, Android و Windows CE به بازار عرضه می شوند و برای مصارف مختلف با امکانات سخت افزاری Wi-Fi , Bluetooth, Scanner Barcode reader, RFID Reader, GPS, … وجود دارند .

از دیگر مصارف پی دی ای ها: .مجری فایل های صوتی-تصویری .ضبط صوت .دوربین (عکس و فیلم) .ابزار یادگیری از راه دور .کنترل ریموت . دریافت کننده جی پی اس .تلفن همراه سلولی .ابزار ذخیره سازی اطلاعات .ابزار خواندن کتاب های الکترونیکی

موارد استفاده آنها در شرکتهای نفت و گاز ، شرکتهای پخش مویرگی ، انبارداری ، پلیس راهنمایی و رانندگی ، جمع آوری اطلاعات و آمار و … می باشد .

نمایشگر مشتری و انواع آن:

صفحه نمایش است که جهت نشان دادن مبلغ و جمع کالاهایی به مشتری در هنگام صدور فاکتور مورد استفاده قرار می گیرد .

انواع نمایشگر مشتری :

 • VFD : نمایشگر مشتری متصل بر روی صندوق های مکانیزه فروشگاهی که بصورت تک رنگ خطی قیمت را نشان می دهد VFD گویند . در دو نوع پایه دار و بدون پایه عرضه می گردد .
 • نمایشگر دوم : صفحه نمایش LCD که به نشان دادن صفحه نمایش صندوق دار و یا تبلغ محصولات و فروشگاه بر روی صندوق مکانیزه فروش اقدام می کند گویند .

کارتخوان مغناطیسیMSR چیست ؟

بر روی کارتهای مغناطیسی نواری کشیده شده است که حاوی چند لایه اطلاعات می‌باشد. و اطلاعات مورد نیاز به صورت Encode شده به وسیله دستگاه Encoder بر روی نوار مغناطیسی کارت ذخیره شده است . این اطلاعات بصورت ۰و۱ روی نوارهای مغناطیسی نوشته می‌شوند .کارتخوان مغناطیسی یا MSR این اطلاعات را از روی کارت خوانده و آنها رابه اعداد ۰-۹ یاحروف A – Z و کاراکترهای قابل تایپ تبدیل می‌کنند .

عمده‌ترین موارد استفاده از کارتخوان مغناطیسی :

کارت های عضویت ، کارتهای بانکی ( عابر بانک ) ، بن کارت ، بن تخفیف ، کارت ورود و خروج پارکینگ ، باشگاه مشتریان فروشگاهها و …می باشد .

RFID چیست ؟

آر اف آی دی ترجمه مخفف عبارت شناسائی با فرکانس رادیوئی radio frequency identification است. امروزه ضرورت شناسایی خودکار عناصر و جمع آوری داده و اطلاعات مرتبط به آنان بدون نیاز به دخالت انسان در بسیاری از عرصه های صنعتی ، علمی ، خدماتی و اجتماعی احساس می شود لذا بدین منظور فناوری های مختلفی مانند کدهای میله ای ، کارت های هوشمند ، تشخیص صدا ، برخی فناوری های بیومتریک ، OCR و RFID طراحی و پیاده سازی شده است .

آر.اف.آی.دی عنوان جدیدترین تکنولوژی شناسائی و یکی از ۱۰ تکنولوژی برتر دنیا در پنج سال اخیر می باشد.

عملکرد RFID

عملکرد RFID وابسته به دو دستگاه تگ و کدخوان است که جهت برقراری ارتباط بین یکدیگر از امواج رادیویی استفاده می نمایند .

ذخیره شماره سریال منتسب به یک فرد و یا شی درون یک ریزتراشه (تگRFID) قرار می گیرد و با استفاده از آنتن تگ اطلاعات لازم جهت شناسایی آیتم مورد نظر را برای یک کدخوان ارسال می نماید .

کدخوان RFID ، معمولاً به یک کامپیوتر متصل می شود و دارای نقشی همانند اسکنر بارکد را دارد . زمانی که تگ نزدیک و یا در محدوده کدخوان قرار می گیرد ، میدان مغناطیسی تولید شده توسط کدخوان باعث فعال شدن تگ می گردد .

مزایای RFID

 • تگ ها می توانند مخفی باشند و یا در اکثر مواد جاسازی شوند .
 • با توجه به این که تگ ها در ابعاد و اشکال مختلف ارائه می شوند ، کاربران می توانند با توجه به نیاز خود یکی از آنان را انتخاب نمایند.
 • جهت خواند کد لازم نیست که تگ در معرض دید مستقیم کدخوان قرار بگیرد .
 • با توجه به ماهیت تگ ها ( عدم نیاز به تماس مستقیم ) ، استهلاک و فرسودگی وجود نخواهد داشت .
 • امکان دستکاری کدهای سریال ذخیره شده در تگ ها وجود نخواهد داشت .

کاربردهای RFID

از فناوری RFID در بسیاری از ساختمان های اداری و به منظور کنترل تردد کارکنان در بخش های مجاز و غیرمجاز استفاده می گردد . تعداد زیادی از فروشندگان کالا به منظور مراقبت الکترونیکی از محصولات خود در مقابل سرقت از این فناوری استفاده می نمایند . برخی نهادی دولتی نیز برای نظارت و کنترل متخلفین از فناوری فوق استفاده می نمایند .

برخی دیگر از کاربردهای فناوری RFID عبارتند از :

 • کتادبخانه ها
 • کنترل موجودی
 • کنترل دستیابی
 • تحلیل آزمایشگاهی
 • کنترل تعداد دور . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک تعداد دفعاتی که یک دونده می بایست طی نماید
 • ثب زمان و مکان تردد . به عنوان نمونه ، ثبت اتوماتیک زمان و مکان گشت زنی برای برخی مشاغل خاص
 • شناسایی خودرو
 • امنیت ساختمان ها
 • کنترل ترافیک ، ردیابی رانندگان متخلف و ثبت اتوماتیک تخلفات
 • حمل و نقل فرودگاهها ، بزرگراهها مکان­یابی ماشین­ها ، کنترل چمدان­ مسافران و صدور کارت پرواز –
 • مدیریت زنجیره تامین انبارداری، کنترل اموال، کنترل چرخه تولید ، فروش و بازرگانی، خدمات پس از فروش

فراخوان مشتری :

در صنوف مختلف وقتی کمکی نیاز باشد لازم است تا فرد مورد تقاضا صدا بزنید تا به مشکل شما رسیدگی کند دستگاه فراخوان با امکانات بی سیم خود در کاربردهای مختلف می تواند این کمک را به شما بنماید. بطور مثال صندوقدارها میتوانند کارمندی یامدیری را برای زمانی که تغییری نیاز است صدا بزند ، بهترین گزینه دستگاه فراخوان می باشد و یا فراخوان ها برای داروخانه ایده آل هستند. مشتریان شما به جای انتظار امکان خرید ازبخش دیگر مثل آرایشی وبهداشتی رابا اسودگی خاطر خواهند داد. و پس از آماده شدن نسخه آنها از طریق دستگاه فراخوان مطلع می شوند .

برخی دیگر از کاربردهای دستگاه فراخوان مشتری:

 • سیستم فراخوان پرسنل
 • گارسون
 • فراخوان مهدکودک
 • اطلاع از حضور ارباب رجوع(پشت درب)
 • فراخوان مشتری

سیستم اعلام نوبت :

هرجا که خدمات عمومی وجود داشته باشد ایجاد صف جهت اولویت بندی خدمات به شهروندان ناگزیر می شود. ایجاد صفوف عموما در بانک ها ، موسسه های اجتماعی ، مراکز درمانی ، بیمه ، فست فودها و … اتفاق می افتد. ایستادن شهروندان در صفوف برای گرفتن خدمات نه تنها باعث نارضایتی آنها شده بلکه به دلیل ازدحام جمعیت در محل انجام خدمات متصدی خدمتگزار را دچار تشویش و اضطراب می نماید و امکان برخورد نامناسب با ارباب رجوع بوجود می آید. بدین منظور دستگاه اعلام نوبت ، دستگاهی مفید با کارایی بالا و کارکرد آسان جهت اعلام و آگاهی مشتریان و ارباب رجوعان از نوبت خود می باشد.

مشخصات دستگاه : کنترل و اعلام نوبت تا ۳ رقم (۰ الی ۹۹۹)

 • افزایش و کاهش آسان نوبت و قابلیت وارد کردن مستقیم نوبت
 • اعلام گویا نوبت از طریق کامپیوتر با صدای قابل تغییر با کیفیت بالا
 • پخش همزمان موسیقی با قابلیت کم کردن صدای موسیقی و پخش اعلام نوبت (Fade on)
 • نصب بدون سیم کلیه تجهیزات (wireless)
 • قابلیت افزایش تعداد تابلو های متصل به یک دستگاه کنترل ، به تعداد مورد نیاز
 • قابلیت نصب تابلو تا فاصله ۱۰۰ متری از دستگاه کنترل
 • نمایشگر ۳ رقمی در ابعاد ۱۶*۳۲ سانتی متر
 • کارکرد آسان ، ساده و سریع
 • نصب و راه اندازی آسان

مکانهای قابل استفاده :

فست فودها – رستوران ها – کافی شاپ مطب پزشکان – درمانگاه ها- داروخانه ها بانکها …

 • صندوق مکانیزه فروش
 • بارکد
 • بارکد خوان
 • چاپگر برچسب
 • ریبون
 • برچسب بارکد
 • چاپگر صدور فیش
 • کشوی پول
 • هندهلد
 • نمایشگر مشتری
 • کارتخوان مغناطیسی
 • RFID
 • فراخوان مشتری
 • سیستم اعلام نوبت